Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /strona/libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strona/libraries/joomla/application/application.php on line 481
Stowarzyszenie im. Zoltna Kodalya w Polsce. The Polish Zoltan Kodaly Society
Saturday, April 20, 2024
   
Text Size


Warning: Declaration of RokNavMenuFormatter::format(&$node, &$menu_params) should be compatible with BaseRokNavMenuFormatter::format(&$node, $menu_params) in /strona/templates/rt_solarsentinel/html/mod_roknavmenu/formatters/default.php on line 24

Uncategorised

The 25th International Kodály Symposium 2021

 The 25th International Kodály Symposium 2021 

Village Voices in Global Harmony

ON-LINE

9-13 August 2021

 

 

Pożegnanie Mihálya Ittzésa

12 czerwca 2018 roku w wieku 80-lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny znawca twórczości Kodálya prof. dr Mihály Ittzés.

 

 

Profesor był wieloletnim wicedyrektorem oraz wykładowcą w Instytucie Zoltána Kodálya w Kecskémet na Węgrzech. Wielu z nas poznało go jako nie tylko wybitnego muzyka i pedagoga ale przede wszystkim człowieka o otwartym sercu. Pod koniec lat 70-tych Profesor gościł w naszej Akademii Muzycznej w Katowicach i być może był to pierwszy sygnał dla początkujących wówczas wykładowców, że „Kodálya” należy poznać od podstaw.

Tak też się stało i od 1980 roku rozpoczęła się  trwająca niemal 40-lat współpraca i przyjaźń. Za namową Profesora wielu z nas po kilka razy obyło krótkie staże w Instytucie. W ten sposób rozpoczęło się studiowanie „Kodálya”. Kolejnym krokiem była organizacja piętnastu polsko-węgierskich seminariów kodalyowskich, wydanie kilkunastu publikacji dotyczących szeroko pojętej koncepcji edukacji muzycznej Kodálya, przede wszystkim jednak zaszczepienie w wielu z nas potrzeby zmiany  myślenia o edukacji i o muzyce. Sam był niezwykle aktywny. Pisał, publikował i wciąż odkrywał twórczość Kodálya. Udzielał się w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kodalyowskim pełniąc w nim różne funkcje.

Wielokrotnie gościł w Akademii Muzycznej w Warszawie i Katowicach. Gościł również w naszych domach, gdzie przyjmowaliśmy Go jak członka rodziny. Jego rodzina była niezwykła, co czuło się kiedy spędzaliśmy z nią przemiłe  chwile. W domu Ittzésów zawsze było dużo muzyki i śpiewało się. Także my włączaliśmy się do tego muzykowania. Spotkaniom tym uroku dodawały wspaniałe domowe przetwory Małżonki – Katy. Takie właśnie wspomnienia będą  nam towarzyszyły, kiedy mówić i myśleć będziemy o Profesorze - wielkim człowieku i przyjacielu. Żegnamy Go z wielkim żalem.

 

Przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia im. Zoltána Kodálya w Polsce.

Koncert dla Profesora

34 Gliwickie Spotkania Chóralne

W sobotę, 12.04.2014r. w gliwickiej katedrze, zabrzmi "Requiem" Johna Ruttera poświęcone pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. Czesława Freunda.

 

Koncert dla Profesora... poświęcony pamięci Czesława Freunda

Część pierwsza: Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny

Część druga: John Rutter "Requiem" - Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło - Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiecha-Muzioł, - Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu pod dyrekcją Małgorzaty Sapiecha-Muzioł, - sopran solo - Katarzyna Oleś-Blacha,

Koncertem dyryguje Tomasz Giedwiłło

 

Sobota, 12 kwietnia, godz. 19:00 Katedra gliwicka kościół p. w. św. Ap. Apostołów Piotra i Pawła Gliwice, ul. Jana Pawła II nr 5.

 

Z A P R A S Z A M Y !

 

Więcej informacji na stronie Gliwickich Spotkań Chóralnych .

 

 

 

Odszedł Przyjaciel i Nauczyciel

W dniu 12 czerwca 2018 roku zmarł na Węgrzech nasz Wielki Przyjaciel i Nauczyciel

PROFESOR DR  MIHÁLY ITTZÉS

 

Polski ruch kodalyowski traci w Nim niezwykle fachowego i wymagającego znawcę twórczości muzycznej i koncepcji muzyczno-edukacyjnej Zoltána Kodálya. Profesor wykładał na wszystkich polsko-wegierskich seminariach kodalyowskich w Polsce. Z inicjatywy Instytutu Kultury Węgierskiej w Warszawie i z ramienia Pedagogicznego Instytutu Kodalya w Kecskemét, którego był wicedyrektorem,  przez blisko 45 lat, wspomagał i konsultował polskich organizatorów, wykładowców i tłumaczy tych seminariów; wspierał w tworzeniu polskiej adaptacji koncepcji Kodálya i innych inicjatywach naukowo-pedagogicznych i wydawniczych.

Odszedł Człowiek, który nie tylko w naszej opinii  i odczuciach reprezentował najlepsze cechy bratniego Narodu i węgierskiej kultury.  W imieniu polskich kodalyowców z Warszawy składamy zarówno zaprzyjaźnionej z nami Rodzinie Profesora jak i Gremiom wymienionych instytucji najserdeczniejsze i najgłębsze wyrazy współczucia.

Mirosława Jankowska, J. Katarzyna Dadak-Kozicka, Wojciech B.Jankowski

 

Stowarzyszenie im. Zoltána Kodálya w Polsce
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
40-025 Katowice
ul. Zacisze 3
KRS: 0000337652

Zaloguj się